uk
ЕТНОКУЛЬТУРНІ МАРШРУТИ. КРИМ

ЕТНОКУЛЬТУРНІ МАРШРУТИ. КРИМ

12.08.2020
387

      Серія даних публікацій – один з результатів проєкту «Розвиток культурно-етнографічного туризму в Криму», який в 2011-2012 роках виконувався нашою партнерською організацією «Інформаційно-методичний центр міжкультурної просвіти і толерантності» (м. Сімферополь) за підтримки ініціативи «Локальні інвестиції і національна конкурентоспроможність», USAID (США).
     Метою проєкту було створення позитивного іміджу Криму,  як майданчика для діалогу культур, задля підвищення туристичної та інвестиційної привабливості півострову через популяризацію його культурно-етнографічної спадщини та включення в систему масового туризму, що відповідало цілям і завдання курсу «Культура добросусідства». Основними виконавцями проєкту стали Маргарита  Араджионі, керівниця творчої групи та авторка ідеї створення інтегрованого курсу міжкультурної та громадянської освіти «Культура добросусідства» та Юрій Лаптєв, директор Кримської республіканської установи «Етнографічний музей».  Ними було розроблено низку  комбінованих, автобусно-пішохідних туристичних маршрутів,  які могли б функціонувати не тільки у курортний сезон.  А саме: історико-археологічний «Антична спадщина в Криму»; історико- архітектурні  «Візантійський Крим» та «Кефінський еялет Османської імперії»;  культурно-етнографічний маршрут «Мозаїка народів Криму» та  24 історико-культурних маршрути, як то «Вірмени в Криму», «Білоруси в Криму», «Болгари в Криму», «Британці і Крим», «Українці в Криму», «Чехи в Криму», «Швейцарці в Криму» тощо. Маршрути знайомлять з найбільш яскравими пам'ятниками історії і культури, видатними особистостями  Криму, а також з внеском представників кожного з народів, життя яких було пов’язано з півостровом,  в розвиток його економіки, культури  та науки.

  Учасники різноманітних туристичних маршрутів під час екскурсій мали можливість зустрітися з національною громадою, скуштувати страви національної кухні, ближче познайомитися з побутом та матеріальною культурою народу, стати глядачами концерту національного фольклорного або театрального колективу, безпосередньо взяти участь в календарному, релігійному святі або обряді, познайомитися з народними майстрами, художниками та їх роботами,  взяти участь у майстер-класах з національної кухні, народних ремесел, народних пісень і танців, повправлятися в розмовній мові або оволодіти мінімальним запасом етикетної лексики,  та звичайно, придбати кримський сувенір - вироби місцевих майстрів декоративно-прикладного мистецтва або  традиційні кулінарні вироби тощо.

   На жаль, окупація Криму завадила повномасштабній реалізації проєкту та широкому впровадженню маршрутів. Розміщена в буклетах довідкова та контактна інформація на сьогодні не відповідає дійсності. Проте вся змістовна частина наданих нижче публікацій не втратила своєї актуальності і, на нашу думку, може стати додатковим ресурсом для знайомства з культурами різних етнічних спільнот півострова, а також надати безліч цікавих ідей для розробки подібних етнокультурних маршрутів у регіонах,  в яких сьогодні активно  поширюється курс «Культура добросусідства».