uk
Від глобального досвіду до локальних ініціатив: дискусії, презентації, майстер-класи

Від глобального досвіду до локальних ініціатив: дискусії, презентації, майстер-класи

22.01.2019
231

Активний обмін інформацією між усіма учасниками VI Робочої наради з питань апробації та впровадження курсу «Культура добросусідства» в закладах освіти України, щодо дієвих інструментів імплементації курсу «КД» та побудови культури миру, розпочався з доповіді в. о. директора ГО «Інформаційно-дослідний центр «Інтеграція та розвиток», кандидата психологічних наук Ірини Брунової-Калісецької. Пані Ірина розповіла про ефективні практики зі світового досвіду полікультурної та міжкультурної освіти та зазначила, що в цій сфері у нас дуже багато спільного з іншими країнами (Австралія, Сербія, Киргизстан, Нідерланди тощо). Там їй доводиться бувати, як координатору програм миротворчої освіти Східноєвропейської мережі Глобального партнерства із запобігання збройних конфліктів, і всюди вона із гордістю розповідає про інтегрований курс «КД» та досягнення наших освітян. Бо є про що говорити та чим пишатися!

І всі три насичених дні Робочої наради (17 – 19 січня 2019 року) стали дійсним тому підтвердженням. 24 результативних сесії на яких відбувалися презентації найкращого досвіду роботи за програмами «КД» та проектів з розвитку громадянської освіти, проводилися майстер – класи та воркшопи, під час панельних дискусій обговорювалися нові напрямки діяльності з впровадження курсу та можливості залучення коштів державного бюджету для фінансування нових освітніх проектів …

Система роботи з дітьми під загальною назвою «Ми різні, але ми разом», аспекти комплексного впровадження курсу у роботі з батьками та новітні підходи щодо співпраці з ними, були в центрі уваги на сесіях педагогічних працівників закладів дошкільної освіти. Їх жваву зацікавленість викликали презентації колег «Подорож Луганщиною», «Потяг знайомств», «Дружба велика сила», «Зимові цікавинки нашого краю», «Ігри та іграшки різних народів Херсонщини» … Це була унікальна можливість ознайомитися з ефективними формами методичної роботи з питань формування толерантності у дошкільнят, а ще – море позитивних емоцій та безліч ідей, які найближчим часом будуть втілюватися на практиці!

Своїми найкращими напрацюваннями ділилися педагоги і закладів загальної середньої освіти. Під час сесій за їх участю було представлено успішний досвід з апробації нових модулів курсу «КД» (1-3 частини), зокрема з розвитку економічної компетентності та формування компетентності екологічної. Проте на майстер-класах розкривалися не лише «секрети гривні» та грамотного, навіть креативного, використання ресурсів, а й вдалого партнерства між усіма учасниками освітнього процесу, співпраці батьків, дітей і педагогів у створенні проектів. Учасники, не без користі для себе, відвідали «Міжкультурне кафе» з його надзвичайно корисними «методичними смаколиками»; майстер-класи та воркшопи, де дізнавалися, як стати миротворцями, попереджувати насильство в освітньому середовищі, говорити з підлітками та їх батьками про складні речі, налагоджувати відповідальні стосунки з дітьми та не вигоряти емоційно…

Хоча, щодо емоцій, під час Харківської робочої зустрічі вони весь час по-справжньому вирували, звичайно, лише позитивні! Бо обмінювалися досвідом, щиро спілкувалися та натхненно планували майбутню спільну діяльність вже не просто колеги, а справжні друзі. Які разом не лише мріють про щасливе майбутнє маленьких українців, а й докладають чимало зусиль для того, щоб вони зростали соціально компетентними та толерантними, були патріотами своєї Батьківщини та поділяли демократичні цінності, відповідально ставилися до громади, рідного краю та країни, прагнули зберігати та примножувати її потенціал. Саме такими мають вирости учні харківських шкіл, які взяли участь у роботі сесії де досвідом ділилися їх улюблені вчителі. Дітям, які стали справжньою родзинкою заходу, участь у такій важливій «дорослій» події запам’ятається надовго. Тим більше, що на заключному Пленарному засіданні наради найкращі педагоги країни вітали їх бурхливими оплесками. Лунали оплески і на честь Маргарити Араджионі, авторки та керівниці творчої групи розробників НМК курсу «Культура добросусідства» та керівниці проекту з його впровадження в 12 областях Україні; і на честь команди волонтерів (Лілії Лещенко, Світлани Араджионі, Олександра Шуляка, Олега Охредько, Лариси Вербовської), які зробили все можливе для того, щоб змістовно та організаційно зустріч друзів «КД» відбулася на гідному рівні; і на честь ініціативної команди харківських освітян на чолі із Тамарою Ячиною, координаторкою впровадження курсу в області – гостинних хазяїв зустрічі; і на честь усіх присутніх учасників, які протягом трьох плідних насичених днів створювали креативний освітній простір, будували професійні та дружні стосунки та єднали країну! Бо це і є МІСІЯ КУЛЬТУРИ ДОБРОСУСІДСТВА! І вона же стала часткою життя кожного, кому пощастило долучитися до неї.

 

Захід відбувся згідно з планом роботи Міністерства освіти і науки України в рамках проекту громадської організації «Інформаційно-дослідний центр «Інтеграція та розвиток» «Розвиток громадянської активності через впровадження курсу виховної спрямованості «Культура добросусідства», який реалізується за підтримки Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.