uk

"Культура добросусідства" єднає країну!

18.01.2019
186

Зимовий Харків гостинно зібрав друзів КД з усіх куточків нашої Батьківщини. Майже для сотні освітян 2019 рік розпочався з довгоочікуваної та важливої події, а саме з VI Робочої наради з питань апробації та впровадження курсу «Культура добросусідства» у закладах освіти України. В 12 її регіонах курс вже активно впроваджується. І для того, щоб підбити підсумки своєї діяльності за рік, що минув з попередньої наради (м. Львів, листопад 2017); поділитися ефективним досвідом та цікавими напрацюваннями; презентувати нові проекти та обговорити плани роботи з подальшого впровадження курсу на майбутнє, зустрілися представники обласних департаментів освіти, педагоги закладів дошкільної та загальної середньої освіти, викладачі та методисти ОІППО, регіональні координатори та розробники навчально-методичного комплексу наскрізного інтегрованого курсу за вибором «Культура добросусідства». Першим на пленарному засіданні, яким було розпочато Робочу нараду, присутніх привітав директор Департаменту загальної середньої та дошкільної освіти МОН України Юрій Кононенко. Він не лише закликав всіх до щирої спільної розмови, відкритих діалогів та відвертого обговорення питань щодо оптимізації процесів, які відбуваються в освіті на всіх її рівнях, але і наголосив на актуальності в умовах сьогодення курсу «КД», який виховує соціально компетентних та толерантних осіб, з громадянською відповідальністю та повагою до різноманітності та інакшості.

А ось про спільне (минуле та майбутнє), говорив Радник з питань співпраці та розвитку Посольства Норвегії в Україні Петтер Баук. Він пригадав історію контактів між нашими країнами, зокрема найбільш легендарний її епізод – шлюб доньки Ярослава Мудрого Інгігерди Єлизавети і Гаральда Суворого, короля Норвегії та засновника Осло. А ще зазначив, що в нас є спільний сусід, і саме після початку подій на Сході, Норвегія посилила співпрацю з Україною і виділяє їй фінансову допомогу у розмірі 20 мільйонів євро на рік. Завдяки частині цих коштів підтримується проект ГО «Інформаційно-дослідний центр «Інтеграція та розвиток» під назвою «Формування демократичного середовища і толерантності у дошкільних навчальних закладах, початкових школах та громадах через співпрацю педагогів і батьків", який, на думку норвежців, є таким, що сприяє процесам єднання та взаєморозуміння в Україні та її європейській інтеграції. Безумовно, цей проект дозволить більш ефективно впроваджувати курс «КД» вже в 12 наших областях.

До речі, дванадцята – Сумська, розпочала роботу з впровадження інтегрованого курсу «Культура добросусідства» в закладах освіти лише в минулому грудні. Сумщина стала першою, де це стало можливим не завдяки коштам зарубіжних фінансових донорів, а завдяки грошам обласного бюджету. Про це в своєму вітальному слові розповіла присутнім Вікторія Гробова, директор Департаменту освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації. В Сумській області проект з впровадження курсу «КД» стане першим досвідом закупки через систему Прозоро освітніх послуг для дорослих (йдеться про реалізацію Обласної цільової соціальної програми розв'язання пріоритетних проблем з використанням соціального замовлення на 2018 рік). Досвід цей безпрецедентний, тож варто було про нього згадати на Харківській нараді, куди завітали і представники тих областей (Вінницької, Полтавської, Миколаївської тощо), де курсом поки що лише цікавляться та міркують над можливостями щодо його викладання в освітніх закладах.

А ось ректор Харківського національного педагогічного університету імені Григорія Сковороди (одного з найстаріших педагогічних вишів України, створеного у 1804 році), доктор педагогічних наук, професор, академік НАПН України Іван Прокопенко жодних сумнівів в необхідності курсу, як для учнів так і для студентів свого закладу, не має. Звертаючись до педагогів, він говорив про те, що від вихователя та вчителя залежить наявність у дитини того «щеплення», яке зробить вміння поважати один одного природнім, а добросусідству та його культурі варто вчитися з дитинства.

В цьому стовідсотково впевнена авторка та керівниця творчої групи розробників НМК курсу «Культура добросусідства» кандидат історичних наук Маргарита Араджионі, яка виступила з ґрунтовною Доповіддю про апробацію та впровадження курсу «Культура добросусідства» у 2017/2018 рр. і плани роботи на 2019 р. від ІДЦ «Інтеграція та розвиток» (детально про досягнення та перспективи розвитку курсу в окремому матеріалі). Вона, як завжди, натхненно та емоційно, подякувала всім друзям «КД» за плідну співпрацю, за самовідданість та професійність, небайдужість до справи та ентузіазм. За все те, що дозволило курсу впевнено рухатися освітнім простором країни і досягти результатів, які говорять самі за себе. 17 найменувань навчальних посібників за рік! Кілька тисяч примірників зошитів та підручників! Адаптованих, апробованих, надрукованих та наданих учням та вчителям в 12 областях країни! А в день відкриття наради, вже за доброю традицією своєрідної народної дипломатії, регіональні координатори обмінялися комплектами зошитів, напрацьованих за рік. З Криму вони відправилися до Харкову, з Харківщини на Львівщину, зі Львова до Запоріжжя, а потім на Київщину, Одещину, Луганщину, Закарпаття та Сумщину. Донеччина, Херсонщина.. Київ та Чернівці… і знову Харків. Коло замикається і чудова дружня «павутинка» єднає країну і всіх учасників VI Робочої наради, на яких чекає ще два насичених надзвичайних дні.

 

Захід відбувається згідно з планом роботи Міністерства освіти і науки України в рамках проекту громадської організації «Інформаційно-дослідний центр «Інтеграція та розвиток» «Розвиток громадянської активності через впровадження курсу виховної спрямованості «Культура добросусідства», який реалізується за підтримки Програми сприяння громадській активності «Долучайся!, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.