uk

"Аси дошкілля" в "Українському віночку"

13.10.2021
130

«Аси дошкілля» … така назва народилася всередині професійної,  надзвичайно талановитої та натхненної спільноти освітян, які протягом шести  днів були занурені в «добросусідську» атмосферу цікавого інтерактивного навчання, педагогічних  та особистих відкриттів, насиченого емоційного спілкування. 12 справжніх фахівчинь своєї справи, виховательки, методистки та викладачки дошкільної освіти закладів післядипломної педагогічної освіти з різних куточків нашої країни,  з 7 по 12 жовтня стали учасницями базового авторського методичного семінару-тренінгу. Вони  вперше знайомилися і з курсом «КД», і з програмою «Український віночок», впровадженням якої будуть опікуватися в своїх регіонах.

Ця програма з міжкультурної і громадянської освіти дітей дошкільного віку інтегрованого курсу «Культура добросусідства» є першою частиною   комплексу освітніх програм наскрізного інтегрованого курсу за вибором, і є підґрунтям на якому будуть базуватися інші програми «КД».

На це звернула увагу в перший день навчання, досвідчена тренерка, методистка НМЦ дошкільної та початкової освіти Інституту післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області, Олена Савчук. Вона ознайомила групу з цілями, завданнями, структурою , основними положеннями програми «Український віночок. Регіон» та принципами побудови програмно-методичного комплексу. Багато дізналися і про поняття «культура миру»; і про створення предметно-розвивального середовища в закладі дошкільної освіти та його вплив на формування толерантності дітей; і про активні та інтерактивні форми і методи роботи з дітьми та дорослими за курсом «КД».  Жваво, енергійно, із залученням кожного присутнього у спільну діяльність відбулося знайомство з «Українським віночком».

А продовжилося воно наступного дня з вивчення надсучасних та важливих тем. А саме, розвиток критичного мислення у дітей старшого дошкільного віку та медіаграмотність в закладах дошкільної освіти; концептуальні засади громадянської освіти, громадянські права і обов'язки людини та громадянське виховання, яке має починатися ще в ЗДО; права людини та права дитини, дотримання прав в закладах де виховуються наймолодші тощо.

Ці питання, які були розглянуті у процесі інтерактивної взаємодії із Валентиною Потаповою, провідною тренеркою курсу, керівницею освітнього напрямку Української Гельсінської спілки з прав людини  та Центру громадянської просвіти «Альменда», викликали і зацікавленість аудиторії, і розуміння того, що в цих напрямках ще слід вдосконалюватися. Також пані Валентина ознайомила учасниць тренінгу і з особливостями роботи з дорослими, і з програмою курсу «Батьківські збори по-новому: актуально, інтерактивно, корисно», наголосивши на необхідності активізації ролі батьківської громади в житті дошкільного закладу та співпраці закладу освіти і громади.  

Своїм власним багаторічним досвідом з колегами ділилася і сертифікована тренерка «КД», завідувачка дошкільного навчального закладу Ірина Литвинова. Пані Ірина, як психологиня за фахом, провела сесії за темами «Конфлікт, його складові, різні стилі поведінки в конфлікті. Огляд методів аналізу конфлікту. Конфліктологія в «Українському віночку». Соціалізація особистості. Як спілкуватися з іншими». Разом з тренеркою виконали безліч практичних вправ, спрямованих на адаптацію дітей та соціалізацію у новій спільноті, на попередження конфліктів, подолання бар'єрів у спілкуванні та розвиток комунікативних навичок.

Питання щодо гендерної чутливості, стереотипів та дискримінації обговорювали з тренеркою курсу, викладачкою кафедри дошкільної та початкової освіти  Одеської академії неперервної освіти Ольгою Трофименко. На практиці та інтерактивно  дослідили особливості міжкультурної вербальної і невербальної комунікації та дізналися про особливості формування комунікативної компетентності дітей у процесі роботи за програмою «Український віночок. Регіон».

Одна з найкращих тренерок курсу, доцентка кафедри педагогіки та психології  Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти Анна Рего майстерно  розкрила тему «Дитина в розмаїтті культур», адже у закарпатських педагогів дошкілля є багатющий досвід щодо формування комунікативно-мовленнєвої компетентності дітей в умовах двомовності і багатомовності та формування ціннісного ставлення дітей до традиційних і сучасних культур, музичного та декоративно-ужиткового мистецтва. Дізналися разом з пані Анною і про те, як ефективно працювати над змістом  підрозділу «Історія людей і пам'яток», закохати дитину в рідне місто та виховати любов до свого краю  за допомогою дидактичних ігор, квестів та екскурсій. 

Завершувався майже тижневий навчальний марафон щирим спілкуванням із авторкою та засновницею курсу «КД» Маргаритою Араджионі,  рефлексією, словами подяки з надією… на подальші зустрічі, на плідну роботу вже в родинному колі «Українського віночку», на щасливе майбутнє «КД» в освітньому просторі країни.

Захід відбувся  в рамках реалізації проєкту «Пілотування викладання предмету «Культура добросусідства» в Новій Українській школі та забезпечення сталості його впровадження»