«Культура добросусідства» єднає країну… єднає світ!

«Культура добросусідства» єднає країну… єднає світ!

22.11.2019
187

На території багатонаціональної Буковини,  у мальовничому селі Бояни,  21 листопада 2019 року розпочалася довгоочікувана зустріч для більш ніж сотні освітян, які завітали на Чернівеччину  з усіх регіонів нашої країни. Завітали, щоб взяти участь у VІІ Робочій нараді з питань апробації та впровадження курсу «Культура добросусідства» в навчальних закладах України. Цього року нараду було організовано  Інформаційно-дослідним центром «Інтеграція та розвиток» у співпраці  з Міністерством освіти і науки України за підтримки Посольства Королівства Норвегії в Україні та за участі експертів з миротворчої освіти міжнародної мережі громадських організацій «Глобальне партнерство з запобігання збройним конфліктам» (GPPAC). Тож до роботи (обговорень, презентацій та дискусій, обміну ефективним досвідом з впровадження «КД» та напрацюваннями з миротворчої освіти  тощо) будуть залучені не лише представники обласних департаментів освіти, педагоги закладів дошкільної та загальної середньої освіти, викладачі та методисти ОІППО, регіональні координатори та розробники навчально-методичного комплексу наскрізного інтегрованого курсу за вибором «Культура добросусідства», а і поважні іноземні партнери та колеги. Гості з Австралії та Бельгії, США та Японії, Боснії, Палестини, Норвегії, Ізраїлю, Вірменії та Молдови.  

                                          

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                           

До всіх присутніх зі словами привітань звернулася  головна спеціалістка відділу змісту освіти, мовної політики та освіти національних меншин департаменту загальної середньої та дошкільної освіти Міністерства освіти та науки України Раїса Євтушенко.  Пані Раїса звернула увагу на те, що програма курсу «КД» дуже успішна та ефективна,  і сама вона із великим задоволенням слідкує за тим, як крокує «КД» країною, із захопленням читає нові Зошити, які з’являються на Луганщині та Закарпатті, Харківщині та Донеччині… і кожного разу, коли вона  гортає їх сторінки, її впевненість в тому, що курс виховує справжніх патріотів свого краю та своєї країни лише зростає. Із побажаннями обов’язково зустрітися на наступній Робочій нараді, Раїса Євтушенко щиро подякувала партнерам, які вже не один рік усебічно, перш за все фінансово,  підтримують впровадження курсу.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

Серед таких партнерів – Посольство Норвегії в Україні. Його представник, Радник з питань співпраці та розвитку Петтер Баук, наголосив на тому, що програма «КД» - це програма, яка сприяє демократії, вихованню  соціально компетентних та толерантних осіб, з громадянською відповідальністю та повагою до різноманітності. І за її допомогою можна змінювати нашу реальність на краще, як на місцевому рівні, так і на рівні громади, школи, родини. А це, на його думку,  є дуже важливим і для майбутнього України, і для майбутнього тих, кому в цій країні жити! «Ось чому ми тут, - зазначив містер Баук, - і чому готові і надалі підтримувати найкращі виховні та освітні програми».

Тепло та щиро, молдовською та українською мовами,  звернулася до учасників заходу головний консультант Міністерства освіти, культури та досліджень Республіки Молдова Алла Никитченко. Із вдячністю вона пригадала, як  вісім років тому відбулося її знайомство і з унікальним курсом, і з професійною стабільною командою, тих, хто його створив. Сьогодні «Культура добросусідства» впроваджується на Батьківщині пані Алли на державному рівні, і важко переоцінити значущість  міжкультурного раннього виховання дітей у Республіці Молдова, яке стало можливим  завдяки дружній добросусідській підтримці українських колег.             

 

                                       

І якщо в Молдові дізналися про «КД» у 2011 році, то перше знайомство освітян  багатокультурної Чернівецької області з курсом «Культура добросусідства» відбулося  навесні 2015. «Чернівецька область була однією  із перших серед областей країни , яка започаткувала впровадження інтегрованого курсу, і можемо стверджувати, що саме за допомогою цього освітнього продукту ми виховуємо нову генерацію свідомих особистостей, справжніх миротворців, - говорить заступник директора з науково-методичної роботи ІППО Чернівецької області Тамара Богачик, - За всю історію існування нашого краю, в якому живуть білоруси та українці, румуни та євреї, у нас не було жодного конфлікту на етнічному ґрунті. Чернівеччина  завжди жила в мирі та в атмосфері толерантності із сусідніми державами. Отже нам дуже відрадно, що саме Буковинська гостинна земля вітає сьогодні таке поважне зібрання».

                                                                                                                                                           

 

 

 

 

 

 

 

 

Естафета привітань переходить до Маргарити Араджионі, авторки та керівниці творчої групи розробників НМК курсу «Культура добросусідства».  Після емоційних та щирих слів на адресу донорів, партнерів та всіх учасників заходу,  пані Маргарита виступила із докладною Доповіддю про апробацію та впровадження курсу «Культура добросусідства»  у 2019 році і пріоритети роботи  на 2020 рік від ІДЦ «Інтеграція та розвиток». Ще є куди рухатися, але є і чим пишатися. Ось лише деякі з результатів за останні 9 місяців,  час,  що минув з наради 2018 року.  На  мапі нашої країни вже майже не лишилося регіонів де б ще не відбулося знайомство із курсом КД». У співпраці з Інститутами післядипломної педагогічної освіти було проведено 8 презентацій курсу «Культура добросусідства» для педагогів, адміністрації  закладів освіти, співробітників ІППО з нових регіонів України, які висловили бажання взяти участь у проекті.

136 педагогів закладів дошкільної освіти із дев’яти цільових регіонів (Закарпатська, Київська, Львівська, Луганська, Одеська, Харківська, Херсонська, Чернівецька області та місто Київ) пройшли 5-денні міжрегіональні навчальні семінари-тренінги з методики роботи за програмою «Український віночок» курсу «Культура добросусідства» для подальшої імплементації курсу. 80 педагогів закладів дошкільної освіти і закладів загальної середньої освіти I ступеню навчалися на 6-денних семінарах-тренінгах по роботі з батьками за програмою «Батьківські збори по-новому: актуально, інтерактивно, практично» та отримали  тренерські навики для роботи з дорослими щодо підвищення рівня батьківської компетентності. З’явився унікальний (та виявився успішним) досвід співпраці з окремою громадою на Миколаївщині. Саме в цій області на замовлення Галицинівської громади та за підтримки обласного департаменту освіти і Миколаївського ІППО розпочалася апробація курсу. На кошти громади  було профінансовано проведення навчального семінару-тренінгу для вчителів початкової школи з викладання «Культури добросусідства», адаптовано та видано, поки що першу частину посібника «КД» «Я, моя сім’я і мої сусіди». Проте повний набір посібників з «КД», напрацьованих за рік,  методист відділу освіти, культури, молоді та спорту Галицинівської сільської ради Вікторія Рудзинська отримала під час Пленарного засідання від представниці Полтавщини під оплески всіх присутніх.

 

                 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вже за доброю традицією, в день відкриття наради регіональні   координатори, створюючи своєрідне коло дружби, співпраці та єдності, обмінюються комплектами книг.  Перший з них на нараді 2019, зі згадкою про те, що Крим – це Україна, і саме там було започатковано курс,  Маргарита Араджионі передає Києву. Зі столиці книжки відправляються на Донеччину, звідти на Волинь, потім Херсон, Львів, Луганщина, Вінниччина та Запоріжжя, Закарпаття та Полтавщина, вже згадана нами Миколаївщина та  Хмельниччина … Чернігів, Дніпро, Рівно та  Харків, нарешті Київщина, Чернівеччина, яка гостинно зустрічає «добрих сусідів» цього року та Сумщина, яка приймає естафету і запрошує до себе на наступну нараду.  А теперішня обіцяє бути особливо насиченою, змістовною щодо питань міжкультурної та  миротворчої освіти, побудови діалогу та попередження насильницьких конфліктів тощо, бо є чудова можливість поспілкуватися та обмінятися досвідом з міжнародними експертами в згаданих сферах. А ще переконатися в тому, що «КД» здатна об’єднати не лише країну, а і світ!   

 

Захід відбувається згідно із планом роботи Міністерства світи і науки України в рамкаї виконання проєкту “Development of a democratic environment and tolerance through cooperation of educators and parents in pre-school educational institutions, primary schools and broader communities” (UKR – 18/0011) Інформаційно-дослідного центру «Інтеграція та розвиток» за фінансової підтримки Посольства Королівства Норвегії в  Україні у співпраці з Міністерством освіти і науки України і міжнародної мережі громадських організацій «Глобальне партнерство з запобігання збройним конфліктам» (GPPAC).