uk
«КД» ЄДНАЄ! ВОСЬМУ РОБОЧУ НАРАДУ РОЗПОЧАТО!

«КД» ЄДНАЄ! ВОСЬМУ РОБОЧУ НАРАДУ РОЗПОЧАТО!

21.01.2021
783

21 cічня розпочалася робота VIII Всеукраїнської робочої наради з питань апробації і впровадження курсу «Культура добросусідства». Подія, для вже величезної команди «КД»,  довгоочікувана та важлива. Проте, на відміну від попередніх подібних зустрічей, які відбувалися або в містах, або в мальовничих куточках  нашої прекрасної країни, цьогорічна вперше проходила в форматі онлайн. Але це зовсім не зіпсувало радість від спілкування та щирих вітань, які лунали з різних куточків України,  від можливості побачити один одного, хоча б і на екрані монітора,  поділитися ефективним досвідом та цікавими напрацюваннями. Саме про це й сказав у своєму вітальному слові модератор Пленарного засідання Олег Смірнов, один з фундаторів організації Інформаційно-дослідний центр «Інтеграція і розвиток»,  а нині директор представництва DVV International в Україні. Пан Олег звернув увагу і на те, що онлайн простір об’єднав  майже півтори сотні однодумців, а день, в який зустрілися  представники обласних департаментів освіти, педагоги закладів дошкільної та загальної середньої освіти, викладачі та методисти ОІППО, регіональні координатори та розробники навчально-методичного комплексу наскрізного інтегрованого курсу за вибором «Культура добросусідства», виявився дуже символічним. Це Міжнародний день обіймів, який в календарі свят нашої держави опинився між двома іншими, важливими для кожного українця. Днем автономної республіки Крим (щорічно відзначається 20 січня) та Днем Соборності. А ще модератор запропонував всім учасникам Робочої зустрічі долучитися  до акції «Ланцюг Соборності», який в карантинних обмеженнях будується віртуально,  для того, щоб  поєднати Київ та Сімферополь.  Адже для єдності немає обмежень і відстань не має значення, значення має лише прагнення бути разом..  в єдиній  мирній квітучій країні. І все це дуже співзвучно  тим ідеям, які вже більше двох десятків років просуваються ІДЦ «Інтеграція та розвиток» в формальній та неформальній освіті, зокрема і завдяки курсу «Культура добросусідства».  Саме він є сьогодні потужним інструментом формування соціальної компетентності, розвитку громадянської, міжкультурної і миротворчої освіти в Україні. На чому в своїх вітальних словах наголошували і Голова правління ГО Інформаційно-дослідний центр «Інтеграція та розвиток» Євген Заблудовський, і начальник Головного управління загальної середньої та дошкільної освіти Міністерства освіти і науки України Юрій Кононенко, і координатор  Східноєвропейської мережі  громадських організацій «Глобальне партнерство із запобігання збройним конфліктам» (GPPAC) Андрій Каменщиков.

Юрій Кононенко не лише привітав учасників Наради та подякував всім за професійність, ініціативність та величезну роботу в сфері навчання та виховання молодого покоління, а й надав детальну інформацію з проблеми розвитку освітньої реформи в Україні. Виступ пана Юрія викликав чимало запитань в аудиторії і щодо професійних стандартів та нових нормативних актів, і щодо доступу до якісної освіти, зокрема в маленьких містечках та віддалених селах, і щодо можливостей траєкторії руху  кожного навчального закладу тощо. Тож спілкування з посадовцем вийшло цікавим та, навіть,  інтерактивним. Так само, як і з Андрієм Юрашем, керівником відділу з питань релігій і забезпечення Секретаріату Кабінету Міністрів України, який в своєму надзвичайно актуальному виступі висвітлив основні напрямки сучасної державної політики України у сфері міжнаціональних і міжконфесійних відносин.

Ключовим під час Пленарного засідання сміливо можна було назвати виступ ідейної натхненниці та керівниці проєкту «Культура добросусідства» Маргарити Араджионі, яка презентувала результати апробації і впровадження курсу у 2020 році та плани роботи на рік 2021.  Пані Маргарита  наголосила на тому, що курс «КД» сьогодні продовжує лишатися  єдиним інтегрованим наскрізним курсом у формальній системі освіти України. Унікальність курсу ще і в тому, що він розроблений з урахуванням регіональної специфіки і надає змогу включати матеріали щодо особливостей природного середовища, історії, культури населення різних куточків країни в загальноукраїнський контекст. За п’ятнадцять років  досвіду впровадження курсу в системі формальної і неформальної освіти в нашій країні та восьми років  у Молдові, доведено його ефективність. Тож можна сміливо говорити про сталість  курсу «КД» та подальші перспективи його розвитку.    

Ґрунтовно та дуже змістовно розповіла пані Маргарита про досягнення хоча і непростого, проте дуже плідного 2020 року, з травня якого діяльність з впровадження «КД» відбувалася в рамках проєкту «Promoting the development of active citizenship, tolerance and understanding in educational institutions and communities of Ukraine»  за підтримки Посольства Королівства Норвегії в Україні. За цей час було підписано 19 угод в різних регіонах країни  щодо подальшої співпраці із закладами післядипломної педагогічної освіти на період до 2025 року;  розроблено 8 авторських  тридцятигодинних  програм для навчання педагогів різної спеціалізації в закладах післядипломної педагогічної освіти методиці викладання «КД; розроблено програми підвищення кваліфікації для педагогів, які вже працюють за курсом та програми для нових викладачів «КД» (детальніше за посиланням: https://cutt.ly/djJHm8e ); була доопрацьована освітня програма інтегрованого курсу «Культури добросусідства» для Нової української школи та розроблені модельні програми «КД» для 1-2 класів НУШ, крім того, підготовлені методичні рекомендації і матеріали для реалізації цих програм з використанням вже розроблених посібників (частини 1-2) курсу «Культура добросусідства»; було розроблено 7 нових посібників, проведено 8 шестиденних семінарів-тренінгів з «КД» в очному форматі та один в форматі онлайн, на них навчалися освітяни Волинської, Миколаївської, Полтавської, Черкаської, Тернопільської, Сумської, Одеської, Івано-Франківської, Луганської та Донецької областей. Географія учасників тренінгів, як і масштабні результати діяльності команди «КД», дійсно, вражають. А для того, щоб вони були успішними і надалі, готується потужна тренерська команда (наразі коштом проєкту навчаються 89 тренерів, з них 50 – це викладачі закладів післядипломної педагогічної освіти з 22 областей та Києва).

Важливим, як для розвитку курсу, так і організації  в цілому, було оновлення її Статуту, розробка договору публічної оферти та Положення про надання платних послуг. Завдяки цьому стало можливим якісно, прозоро та за помірні гроші надавати відповідні освітні послуги.

Звичайно, пані Маргарита згадала і про виклик минулого року, коли карантин змусив майже всі країни переглянути свої освітні стратегії, а українським вчителям, батькам та учням буквально за тиждень довелося перейти на дистанційний режим навчання. В нових умовах необхідно було «зберегти» і викладання курсу «КД». Саме для цього провідними педагогами та тренерами курсу «Культура добросусідства» (випускниками тренінгу для тренерів «Навчання дорослих з використанням онлайн інструментів» Представництва DVV International в Україні), було розроблено Програму  підвищення кваліфікації  педагогічних та науково-педагогічних працівників для роботи у закладах освіти  «Онлайн інструменти для викладання інтегрованого курсу “Культура добросусідства”». З червня місяця ефективний 15-годинний тренінг пройшли майже дві сотні освітян, наразі відбувається набір до нової навчальної групи (дивись детально: https://cutt.ly/djJ1gBZ). «Ми адаптувалися до дистанційного формату абсолютно, і свідоцтво тому, не лише наші численні заходи в період карантину, а і наша сьогоднішня зустріч – Нарада в форматі онлайн», – звертається до її учасників Маргарита Араджионі та пропонує не порушувати прекрасну традицію, яка склалася під час Нарад попередніх.  А саме, створити своєрідне коло дружби та співпраці, яке єднає країну. Зазвичай це робили регіональні координатори, обмінюючись комплектами посібників, сьогодні це зробили дистанційно, за допомогою фото та онлайн інструментів. Тож першою на екрані всі побачили Ларису Кравчук, координаторку з Києва, яка передала своєрідну  віртуальну естафету Аллі Вознюк, на Сумщину… Потім Херсонщина, Вінничина, Донеччина та Рівненщина, Одещина та Полтавщина, Чернівеччина та Волинь.. На карті країни, один за одним з’являються знайомі та вже, навіть, рідні обличчя …  І від  Харківщині до Львівщині, від Запоріжжя до Закарпаття, від Дніпропетровщини до Івано-франківщини, а потом Луганщини, Хмельниччини та Черкащини, Миколаївщини та Тернопільщини, не зважаючи на фізичну відстань, шириться чуття єдиної Родини. Нею вже і є кілька  років поспіль  величезна освітянська Всеукраїнська сім’я «КД», яка з нетерпінням очікує приєднання до себе лише трьох регіонів … і того моменту, коли   впевнено можна буде сказати про те, що «Культура добросусідства» об’єднала ВЖЕ ВСЮ УКРАЇНУ!

А поки від керівниці проєкту лунають щирі слова подяки всім учасникам зустрічі та побажання щодо цікавої та  плідної роботи на наступні два дні. І вже за півгодини в чотирьох сесійних залах платформи Zoom  розпочнеться обговорення актуальних тем, обмін досвідом, планування на майбутнє і вкотре всі відчують, навіть в онлайн форматі, той унікальний зв’язок, який виникає між тими, хто має спільні цінності та величезне бажання передати їх нашим дітям, навчити їх жити свідомо, відповідально, творчо, любити свій край і свою країну.

 

Захід  відбувається  згідно з планом роботи Міністерства освіти і науки України  в рамках проекту громадської організації  «Інформаційно-дослідний центр «Інтеграція та розвиток»  «Сприяння розвитку активного громадянства, толерантності та порозуміння в освітніх закладах і громадах України»,  який здійснюється за фінансової підтримки Посольства Королівства Норвегія в Україні