uk
В обласному центрі Закарпаття «Український віночок» зібрав  «добрих сусідів»

В обласному центрі Закарпаття «Український віночок» зібрав «добрих сусідів»

04.03.2019
644

В  мальовничому гостинному Ужгороді, на базі Закарпатського обласного інституту  післядипломної педагогічної освіти, протягом тижня (з 25 лютого по 2 березня 2019 року) спільно працювали дві групи вихователів і вихователів-методистів закладів дошкільної освіти, методисти інститутів післядипломної педагогічної освіти Закарпатської, Дніпровської, Львівської, Чернівецької, Чернігівської, Вінницької, Івано-франківської областей. 57 фахівців закладів дошкільної освіти стали учасниками авторських  міжрегіональних семінарів-тренінгів з методики роботи за програмою з міжкультурної та громадянської освіти дітей дошкільного віку «Український віночок. Регіон» спеціального інтегрованого курсу «Культура добросусідства».

Впровадження надзвичайно актуального в умовах сьогодення курсу активно підтримується МОН України,  черговим підтвердженням цьому стала участь у заходах координаторки проектів розвитку громадянської освіти в закладах освіти України, головного  спеціалісту департаменту загальної шкільної і дошкільної освіти Міністерства освіти та науки Раїси Євтушенко. Пані Раїса звернула увагу педагогів на важливості розвитку у сучасних дітей соціальної компетентності, навичок успішної міжкультурної комунікації, вміння вирішувати конфлікти, бути толерантними. Всі ці якості допомагає виховувати та вдосконалювати  курс «КД». Як  ефективно користуватися цим унікальним інструментом формування соціальної компетентності дітей та молоді й розвитку громадянської і міжкультурної освіти дізнавалися учасники тренінгу під час насичених інтерактивних занять. Детально ознайомилися  із оновленою програмою «Український віночок. Регіон», принципами побудови програмно-методичного комплексу та можливостями наступності роботи за курсом «Культура добросусідства» в закладах освіти різного рівня. Створювали  моделі інтегрованого планування життєдіяльності дошкільників. Працювали з практичними вправами, спрямованими на формування комунікативно-мовленнєвої компетентності дітей в умовах двомовності і багатомовності в  закладі дошкільної освіти, розглядали особливості міжкультурної вербальної і невербальної комунікації. Розглядали теми ідентичності, стереотипів, дискримінації, гендерної чутливості.

Із зацікавленістю дослідили конфліктологічний аспект у програмі «Український віночок», апробували ігри, спрямовані на попередження конфліктів, подолання бар'єрів у спілкуванні та розвиток комунікативних навичок. Працювали з емоціями та ознайомилися із засобами психоемоційного розвантаження у дітей та дорослих. Дізналися про ляльку-персону, як  інструмент недискримінації, адаптації  та соціалізації у новій спільноті. Відточували методи  роботи з дітьми по залученню їх до посильної практичної природознавчої діяльності, зокрема і за допомогою ігор та ігрових вправ для формування пізнавального інтересу до природи рідного краю, елементів екологічної свідомості, розвитку позитивного емоційно-ціннісного ставлення до природи. Отримали надзвичайно важливу інформацію щодо прав людини і дитини, громадянських прав та обов'язків, процесів демократизації закладів освіти та взаємодії вихователів навчальних закладів з батьками і адміністрацією навчальних закладів в контексті означених питань.

Встигли поговорити і про можливості використання курсу «Культура добросусідства» для роботи з батьківським колективом, сучасні форми і методи співпраці закладу освіти і громади.  Від колег, які вже плідно працюють за програмою курсу, дізналися про досвід апробації «Українського віночку» на Луганщині, Буковині та Львівщині. І все це в натхненній, дружній, емоційно піднесеній атмосфері, яку створювали і самі учасниці тренінгу, і висококваліфіковані та професійні тренери, які надали педагогам закладів дошкільної освіти безцінний скарб у вигляді нових знань, різноманітного практичного матеріалу та  віри у власні сили та можливості. Кожна з 40 активних аудиторних годин тренінгу була дуже змістовною та натхненною, а у кожній з учасниць з’явилась можливість долучитися до змін в освітньому просторі  та стати часткою щирого кола «добрих сусідів» .

 

 

Захід  відбувся згідно з планом роботи Міністерства освіти і науки України  в рамках проекту громадської організації  «Інформаційно-дослідний центр «Інтеграція та розвиток»   «Розвиток демократичного середовища і толерантності через співробітництво освітян та батьків у закладах дошкільної освіти, початкової школи і громадах»,  який здійснюється за фінансової підтримки Посольства Королівства Норвегія в Україні