Надзвичайно плідними та насиченими виявилися шість літніх днів, з 20 по 25 липня, для 25 вмотивованих, активних, зацікавлених в своєму професіональному зростанні та отриманні нового педагогічного досвіду, педагогів початкової школи. Мова йде про тих, кому пощастило стати учасниками авторського методичного семінару-тренінгу для вчителів ЗЗСО Полтавської області, які будуть впроваджувати програми інтегрованого курсу «Культура добросусідства»: «Я, моя сім'я, мої сусіди», «Місце, де ми живемо», «Працюємо, вчимося, відпочиваємо разом», «Цінуймо край – пишаймося Україною!», зокрема і в Новій українській школі в якості предмету «Я досліджую світ».
Даний захід став першим в серії тренінгів, запланованих на найближчі два місяці ГО «Інформаційно-дослідний центр «Інтеграція та розвиток» в рамках реалізації проєкту «Сприяння розвитку активного громадянства, толерантності та порозуміння в освітніх закладах і громадах України». І першим, який відбувся, з початку оголошення карантину, в оффлайн форматі. Звичайно, із дотриманням всіх необхідних рекомендацій щодо профілактики захворювання на COVID-19 (захисні маски у тренерів та учасників, належне дистанціювання, наявність різноманітних дезінфікуючих засобів тощо). Проведення семінару-тренінгу саме в Полтаві стало можливим виключно завдяки співпраці з Полтавським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти імені М.В. Остроградського в особі директора закладу Віталія Зелюка та методистки Центру методології та методики формування цінностей ПОІППО Зої Бечкало. Пані Зоя, регіональний координатор впровадження курсу «Культура добросусідства» в Полтавській області, протягом минулого навчального року активно поширювала ідеї «КД» серед освітян Полтавщини. І як виявилося, не марно. З травня 2019, а саме тоді в регіоні офіційно було презентовано курс «КД», зроблено чимало … Близько 20 шкіл з шести районів області розпочали активно працювати за курсом, було адаптовано та видано першу частину Робочого зошиту «Я, моя сім’я, мої сусіди», і вже на початку вересня примірники яскравих новеньких посібників з написом «Полтавщина» отримають 724 учня початкової школи. А їхні вчителі вже готові запросити хлопчиків та дівчаток до захоплюючих подорожей з бджілкою Мелісою у світ знань та навчити їх товаришувати, взаємодіяти, співпрацювати та бути добрими сусідами. І повірте, як це зробити в найкращий спосіб педагоги точно знають, бо самі багато чому навчилися під час шестиденного інтерактивного семінару-тренінгу.
Від висококваліфікованих тренерів курсу дізналися про можливості та інструменти громадянського виховання в початковій школі, про формування культури миру та позитивного ставлення до навколишнього різноманіття; обговорили питання культурної сенситивності та гендерної чутливості, цінностей, принципів демократії та їх реалізації у процесі вивчення курсу. Як організувати експериментальну пошуково-дослідниціьку роботу молодших школярів під час викладання курсу та зробити це ефективно за допомогою методу проєктів; як сформувати екологічну свідомість дитини та її відповідальність; розвинути математичну, технологічну, мовну, соціальну компетентності тощо … ці питання також були в центрі уваги протягом тижня інтерактивної тренінгової роботи. Справжні відкриття для себе зробили учасниці семінару, коли торкнулися теми конфлікту, занурилися до вивчення його складових; окреслили шляхи ведення успішного діалогу, ненасильницької комунікації та виконали вправи, спрямовані на розвиток навичок конструктивної взаємодії, формування позитивного ставлення до навколишнього різноманіття. Ознайомилися з програмою курсу «Батьківські збори по-новому: актуально, інтерактивно, корисно», отримали корисну інформацію щодо досвіду проведення сучасних батьківських зборів, згуртування батьківської спільноти та активізації її ролі в житті школи та громади.
І як головний результат – підвищення рівня професіонально - педагогічної, соціально-громадської, загальнокультурної, мовно-комунікаційної , психологічної, фасілітаційної та інформаційно-цифрової компетентностей всіх без винятку учасниць семінару - тренінгу. Кожна отримала сертифікат, який став свідоцтвом того, що його володарка пройшла навчання за програмою підвищення кваліфікації педагогічних працівників «Інтегрований курс «Культура добросусідства» для Нової української школи». А ще, відчула «позитив та натхнення; задоволення; оптимізм; вдячність та радість; впевненість у своїх силах та знаннях; величезне бажання починати працювати за курсом». Саме про це йшлося у відгуках педагогів, які дали дуже високу оцінку «КД» та його тренерам: «Курс дуже корисний та практичний! Протягом 6 днів ми мали унікальну можливість відвідувати практичні заняття, які збагатили наш досвід та допоможуть креативно підходити до викладання «Культури добросусідства». Величезна подяка тренерам за те, що запалили в нас іскру любові до курсу, надали дидактичні та методичні матеріали для його впровадження», – це слова від дружньої команди педагогів початкової школи з Горішніх Плавнів, яка долучається до викладання курсу «КД» з початку навчального року. А ось в Зінківському ліцеї імені М.К. Зерова, в якому працюють вже чотири сертифікованих за програмою викладання курсу «Культура добросусідства» педагоги, переваги «КД» оцінили ще в році минулому. «Унікальність та потужність курсу в тому, що він інтегрований та практично спрямований, – говорить одна з учасниць семінару, директорка ліцею Світлана Чикало, – Курс розвиває всі 10 ключових компетентностей, критичне мислення, творчість, уяву, вміння аналізувати та синтезувати. «КД» демонструє дітям зв’язок між шкільними предметами та життям». І курсу на Полтавщині бути! Бо тут вже склалася справжня освітянська спільнота, яка по праву вже стає часткою великої Всеукраїнської родини «добрих сусідів»!
Захід відбувся згідно з планом роботи Міністерства освіти і науки України в рамках проекту громадської організації «Інформаційно-дослідний центр «Інтеграція та розвиток» «Сприяння розвитку активного громадянства, толерантності та порозуміння в освітніх закладах і громадах України», який здійснюється за фінансової підтримки Посольства Королівства Норвегія в Україні