Радо та гостинно зустрічали в Миколаївській загальноосвітній школі № 36 вчителів початкових класів закладів загальної середньої освіти, які будуть впроваджувати програми інтегрованого курсу «Культура добросусідства» як предмет «Я досліджую світ» в Новій українській школі. В сучасних та надзвичайно комфортних умовах 28 учасниць авторського методичного семінару-тренінгу з 10 по 15 серпня навчалися за спеціальною Програмою підвищення кваліфікації педагогічних та науково-педагогічних працівників які працюють в ЗЗСО І ступеня і закладах післядипломної педагогічної освіти. Програму було розроблено ГО «Інформаційно-дослідний центр «Інтеграція та розвиток» відповідно до сучасної державної освітньої політики, Концепції НУШ та Стратегії реформування освіти Україні.
Від висококваліфікованих тренерів курсу дізналися про можливості та інструменти громадянського виховання в початковій школі, про формування культури миру та позитивного ставлення до навколишнього різноманіття; обговорили питання культурної сенситивності та гендерної чутливості, цінностей, принципів демократії та їх реалізації у процесі вивчення курсу. Як організувати експериментальну пошуково-дослідниціьку роботу молодших школярів під час викладання курсу та зробити це ефективно за допомогою методу проєктів; як сформувати екологічну свідомість дитини та її відповідальність; розвинути математичну, технологічну, мовну, соціальну компетентності тощо … ці питання також були в центрі уваги протягом тижня інтерактивної тренінгової роботи. Справжні відкриття для себе зробили учасниці семінару, коли торкнулися теми конфлікту, занурилися до вивчення його складових; окреслили шляхи ведення успішного діалогу, ненасильницької комунікації та виконали вправи, спрямовані на розвиток навичок конструктивної взаємодії, формування позитивного ставлення до навколишнього різноманіття. Ознайомилися з програмою курсу «Батьківські збори по-новому: актуально, інтерактивно, корисно», отримали корисну інформацію щодо досвіду проведення сучасних батьківських зборів, згуртування батьківської спільноти та активізації її ролі в житті школи та громади.
За шість інтерактивних та насичених днів педагоги Миколаївщини, Київщини, Сумщини, Одещини та Запоріжжя значно підвищили рівень своєї професіонально - педагогічної, соціально-громадської, загальнокультурної, мовно-комунікаційної , психологічної, фасілітаційної та інформаційно-цифрової компетентностей. А ще, виявили повну готовність вже с початку нового навчального року працювати за програмами «Я, моя сім'я, мої сусіди», «Місце, де ми живемо», «Працюємо, вчимося, відпочиваємо разом», «Цінуймо край – пишаймося Україною!» унікального наскрізного курсу «КД».
До речі, перше близьке знайомство з цим курсом на Миколаївщини відбулося менш ніж півтори роки тому, коли у квітні 2019 на базі Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти відбувся мотиваційний семінар-тренінг, який провела Маргарита Араджионі, керівниця групи розробників курсу «Культура добросусідства». Для ознайомлення зі змістом та особливостями інноваційного курсу «КД» були запрошені керівники органів управління освітою та представники науково - методичних установ об’єднаних територіальних громад, педагоги Миколаївської області та співробітники МОІППО. І ця творча інтерактивна зустріч поклала початок успішної діяльності з впровадження «КД» на Миколаївщині. Сьогодні до неї вже долучено біля двох десятків шкіл, зокрема 5 шкіл Галицинівської громади. Саме в ній з’явився унікальний (та виявився успішним) досвід співпраці влади та громади. На її замовлення та за підтримки обласного департаменту освіти і Миколаївського ІППО розпочалася апробація курсу. На кошти громади було профінансовано проведення першого в області навчального семінару-тренінгу для вчителів початкової школи з викладання «Культури добросусідства», адаптовано та видано першу частину посібника «КД» «Я, моя сім’я і мої сусіди». Наразі педагоги Миколаївщини, які працюють за курсом мають вже дві частини посібника! В тому числі і завдяки активній діяльності регіональної координаторки з впровадження «КД», завідувачки навчально-методичної лабораторії акмеології Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Олени Вітковської. Пані Олена не лише сама стала справжньою прихильницею ідей курсу, а й розповідає про нього, як про такий, що відповідає змісту Концепції Нової української школи, є особистісне зорієнтованим, гуманістичним, направленим на розвиток найважливіших на сьогодні компетентностей, виховує толерантних осіб, з громадянською відповідальністю та повагою до різноманітності, під час лекційних занять всім категоріям слухачів курсів підвищення кваліфікації МОІППО. І, звичайно, залучає до роботи за курсом «Культура добросусідства» вмотивованих, зацікавлених в змінах, своєму професіональному зростанні та отриманні нового педагогічного досвіду педагогів. А після серпневого тренінгу миколаївська команда «КД» стане ще більш потужною частиною Всеукраїнської родини добрих сусідів.
Захід відбувся згідно з планом роботи Міністерства освіти і науки України в рамках проекту громадської організації «Інформаційно-дослідний центр «Інтеграція та розвиток» «Сприяння розвитку активного громадянства, толерантності та порозуміння в освітніх закладах і громадах України», який здійснюється за фінансової підтримки Посольства Королівства Норвегія в Україні